Depresja sezonowa (SAD – seasonal affective disorder, czyli sezonowe zaburzenie afektywne) od kilku lat jest nasilającym się zaburzeniem psychicznym, które pojawia się jesienią i zimą, natomiast ustępuje wiosną oraz latem.
Skoro zdarza się coraz częściej, dlaczego tak rzadko o niej mówimy?
Najczęściej dotyka młodych ludzi, prowadzących aktywne życie społeczne, szkolne bądź zawodowe. Objawy często uniemożliwiają zwykłe funkcjonowanie. Mogą występować codziennie albo prawie codziennie i trwają przez co najmniej dwa tygodnie. Co więcej, powtarzają się przez minimum dwa lata.
Przede wszystkim występuje w krajach na północy kuli ziemskiej. Dlaczego tak się dzieje? Niewystarczająca ilość światła słonecznego w okresie jesienno – zimowym powoduje zwiększenie wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu, przez co stajemy się senni i zmęczeni. Również zmniejsza się ilość serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój, która nazywana jest „hormonem szczęścia”. Poza tym reguluje apetyt, odczuwanie bólu, sen, procesy uczenia się i zapamiętywania. Do tego zaburzenia przyczynia się również obniżona temperatura w tym sezonie.
Podatność na depresję sezonową jest kwestią indywidualną, ponieważ zależy od wrażliwości danej osoby czy stresujących wydarzeń (np. problemy w szkole lub w życiu osobistym), ale także może być przekazywana genetycznie.
Na ogół nie zdajemy sobie sprawy albo nie dopuszczamy do siebie myśli, że jesteśmy chorzy, myśląc, iż zły nastrój oraz samopoczucie jest spowodowane przez kłopoty w domu, szkole lub z rówieśnikami.
Najczęstsze objawy:
uczucie pustki, smutku, niepokoju
przemęczenie
senność
trudność z porannym wstawaniem
problemy ze snem
zwiększony apetyt
nadmierna drażliwość
brak radości z drobnych, codziennych zdarzeń
poczucie beznadziejności
problemy z pamięcią i koncentracją
zobojętnienie
problemy z wykonywaniem codziennych czynności
niechęć do udzielania się w społeczeństwie
myśli samobójcze
Warto jednak pamiętać, że na podstawie podanych objawów nie powinno diagnozować się samemu. Należy skorzystać z pomocy psychologa, bądź pedagoga, ponieważ powyższe objawy mogą również wskazywać na inne dolegliwości, choroby i zaburzenia.
W radzeniu sobie z jesienną depresją pomagać może unikanie stresu (wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe i zależne od nas), nieobciążanie się zbyt wieloma obowiązkami, stosowanie zdrowej diety, szczególnie bogatej w magnez i witaminy z grupy B, dbanie o swoje samopoczucie oraz dobrą kondycję. Warto wybrać się na spacer w słoneczny dzień, regularnie ćwiczyć oraz dbać o relacje z innymi i nie unikać kontaktów z ludźmi.
Można zauważyć, że dla dużej liczby osób depresja, nie tylko ta sezonowa, jest tematem tabu, lecz niesłusznie. Nie powinniśmy bać się o niej mówić, a tym bardziej nie powinniśmy proszenia o wsparcie uważać za wstyd. Co ważne, korzystanie z pomocy psychologa lub pedagoga też nie powinno być tematem, którego wolimy unikać.
Witam Was w dalszej części artykułu, przedstawię Wam kilka propozycji na zdrowe śniadania, obiady, kolacje i desery.
BEZGLUTENOWE BAJGLE Z TWAROŻKIEM
SKŁADNIKI
BAJGLE
mozzarella – 200 g
mielone migdały – 1-2 szklanki
jajko – 1 szt.
twaróg – 4 łyżki
siemię lniane – 1 łyżka
proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
sezam
czarnuszka
TWAROŻEK
serek wiejski – 200 g
ogórki kiszone – 2 szt.
pomidor – 1 szt.
szczypiorek – 1 pęczek
sól
pieprz
DEKORACJA
kiełki
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO NA BAJGLE
Mozzarellę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Roztapiamy ją w rondelku wraz z serkiem twarogowym. Mieszamy aż do powstania gładkiej masy. Studzimy.
W misce mieszamy mielone migdały, proszek do pieczenia i siemię lniane. Do mozzarelli dodajemy roztrzepane jajko i suche składniki. Całość dobrze mieszamy. Jeśli ciasto będzie za luźne, dodajemy więcej mielonych migdałów. Ciasto zagniatamy rękoma. Jeśli nadal się klei, dodajemy więcej migdałów.
KROK 2: PIECZEMY BAJGLE
Ciasto dzielimy na 4 części. Z każdej formujemy wałeczek. Końce wałeczka łączymy i tak powstają bajgle. Przekładamy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Bajgle smarujemy wodą, oprószamy sezamem i czarnuszką. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Pieczemy przez 20 minut.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY TWAROŻEK
Serek wiejski wraz ze śmietanką przekładamy do miseczki. Ogórki kiszone i pomidora kroimy w kosteczkę. Dodajemy posiekany szczypiorek. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy. Bajgle przekrawamy na pół i podajemy z twarożkiem. Dekorujemy kiełkami.
EKSPRESOWY SHAKE I SMOOTHIE
EKSPRESOWY SHAKE
szpinak baby – 1 szklanka
banan – 1 szt.
kakao – 2 łyżki
napój migdałowy – 1 szklanka
nasiona chia – 3 łyżeczki
SMOOTHIE
jarmuż – 1 szklanka
jabłko – 1 szt.
shot imbirowy Solevita – 150 ml
KROK 1: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI
Szpinak łączymy z bananem w kielichu blendera. Dodajemy kakao i nasiona chia. Całość zalewamy napojem migdałowym.
KROK 2: MIKSUJEMY SKŁADNIKI I PODAJEMY SHAKE
Miksujemy składniki do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Shake przelewamy do wysokich szklanek. Podajemy z papierowymi słomkami.
SMOOTHIE
KROK 1: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI
Liście jarmużu wkładamy do kielicha blendera. Jabłko ze skórką kroimy na cząstki i dodajemy do jarmużu.
KROK 2: MIKSUJEMY I PODAJEMY SMOOTHIE
Całość zalewamy shotem imbirowym i miksujemy do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Smoothie przelewamy do wysokich szklanek. Podajemy z papierowymi słomkami.
SPRING ROLLSY
POLĘDWICA W MARYNACIE
świeży imbir – 1 łyżeczka
papryczka chili – 1 szt.
czosnek – 2 ząbki
olej sezamowy – 1 łyżeczka
olej słonecznikowy – 2 łyżki
sos rybny – 1 łyżeczka
sól – ½ łyżeczki
polędwica wołowa 200 g
SPRING ROLLSY
ogórek – 1 szt.
czerwona papryka – ½ szt.
rzodkiewka 4 szt.
marchewka 1 szt.
szczypiorek – 1 pęczek
papier ryżowy – 10 arkuszy
kiełki fasoli mung – 100 g
kolendra – 1 pęczek
DODATKOWO
słodki sos chili – 200 ml
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MARYNATĘ
Imbir ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Chili i czosnek drobno siekamy. Mieszamy razem z olejem sezamowym, słonecznikowym, sosem rybnym i solą. Polędwicę namaczamy w marynacie i w szklanym naczyniu wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin.
KROK 2: SMAŻYMY MIĘSO
Polędwicę wyciągamy z marynaty, osuszamy ręcznikiem papierowym i kroimy w plastry o grubości ok. 0,5 cm. Na rozgrzanej patelni grillowej podsmażamy polędwicę ok. 1 minuty z każdej strony – tak aby mięso się zarumieniło. Odstawiamy do wystygnięcia.
KROK 3: KROIMY WARZYWA
Ogórka przekrawamy wzdłuż na cztery części, usuwamy nasiona i kroimy w zapałki. Paprykę kroimy w paski, rzodkiewki w plasterki, marchewkę w słupki, szczypiorek na kilkucentymetrowe kawałki.
KROK 4: FORMUJEMY ROLLSY
Pojedyncze arkusze papieru ryżowego namaczamy chwilę w zimnej wodzie. Każdy układamy na suchej desce, nakładamy na środek po kilka kawałków przygotowanych warzyw. Dodajemy kiełki fasoli mung i listki kolendry oraz polędwicę pokrojoną w paski. Objętość składników nie powinna przekraczać ⅓ szerokości papieru.
Od góry i dołu układamy papier na farsz, a następnie rolujemy w poprzek, tak aby papier owinął cały farsz. Jeśli papier nie będzie chciał się skleić – skrapiamy go delikatnie wodą.
MAKARON STIR-FRY
MAKARON STIR-FRY
makaron ryżowy (5 mm) – 100 g
czosnek – 2 ząbki
szalotki – 3 szt.
marchew – 1 szt.
żółta papryka – 1 szt.
olej rzepakowy – 1 łyżka
kapusta pak choi – 2 szt.
sos sojowy – 4 łyżki
limonka – 1 szt.
syrop z agawy – 1 łyżeczka
papryczka chili – 1 szt.
DEKORACJA
solone orzeszki ziemne – 15 g
Szczypiorek
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MAKARON STIR-FRY
Makaron zalewamy zimną wodą i pozostawiamy do napęcznienia na ok. 25 minut. Czosnek drobno siekamy, szalotki kroimy w piórka, a marchewkę i paprykę w słupki. Na dużej patelni lub w woku rozgrzewamy olej. Podsmażamy szalotkę z czosnkiem aż do zeszklenia. Następnie dodajemy marchew i paprykę. Z kapusty obrywamy liście, myjemy i dodajemy do pozostałych warzyw. Dolewamy sos sojowy i chwilę podsmażamy. Dolewamy ⅓ szklanki wody i wrzucamy odcedzony makaron. Całość smażymy, dopóki makaron nie wchłonie całej wody. Od czasu do czasu mieszamy. Doprawiamy sokiem wyciśniętym z limonki, syropem z agawy i posiekaną papryczką chili.
KROK 2: PODAJEMY DANIE
Makaron stir-fry nakładamy do miseczek i tuż przed podaniem posypujemy pokruszonymi orzeszkami ziemnymi i posiekanym szczypiorkiem.
BUDYŃ MIGDAŁOWY Z CHIA
SKŁADNIKI
BUDYŃ MIGDAŁOWY
napój migdałowy – 500 ml
mąka ziemniaczana – 3 łyżki
syrop z agawy – 3 łyżki
BUDYŃ SOJOWY
napój sojowy – 250 ml
mąka ziemniaczana – 1 ½ łyżki
syrop z agawy – 1 ½ łyżki
nasiona chia – 4 łyżki
laska wanilii – 1 szt.
KONFITURA Z PORZECZEK
czarne porzeczki mrożone – 300 g
syrop z agawy – 1 łyżka
DEKORACJA
płatki migdałowe – 2 łyżki
borówki – 150 g
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY BUDYŃ MIGDAŁOWY
W rondelku dokładnie mieszamy napój migdałowy, mąkę, syrop z agawy. Całość podgrzewamy na małym ogniu, cały czas energicznie mieszając, by nie powstały grudki. Gdy płyn zacznie wrzeć i nabierze kremowej konsystencji – zdejmujemy z ognia.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY BUDYŃ SOJOWY
Budyń przygotowujemy tak samo jak budyń z napoju migdałowego. Dodatkowo w trakcie gotowania dodajemy nasiona chia oraz nasionka wyciągnięte z laski wanilii.
KROK 3: GOTUJEMY KONFITURĘ Z PORZECZEK
Mrożone porzeczki podgrzewamy na małym ogniu razem z syropem z agawy. Redukujemy, aż całość zgęstnieje.
KROK 4: NAKŁADAMY BUDYŃ W PUCHARKI
Na suchej patelni podprażamy płatki migdałów do uzyskania złotego koloru. Studzimy. Do pucharków wlewamy warstwę budyniu migdałowego, konfitury porzeczkowej, budyniu sojowego z chia i ponownie migdałowego. Wierzch ozdabiamy borówkami i płatkami migdałów.
CHIPSY Z WARZYW
SKŁADNIKI
burak czerwony – 1 szt.
marchew – 1 szt.
korzeń pietruszki – 1 szt.
młoda cukinia – 1 szt.
suszone zioła prowansalskie – 1 łyżka
oliwa z oliwek – 2 łyżeczki
PRZYGOTUJ:
piekarnik rozgrzany do temperatury 160°C
pergamin lub papier do pieczenia
ręcznik papierowy
obieraczkę lub mandolinę do krojenia warzyw (opcjonalnie)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA
Wszystkie warzywa kroimy w cienkie plastry (np. za pomocą obieraczki lub mandoliny) i przekładamy do miski. Dodajemy oliwę i zioła prowansalskie. Dokładnie mieszamy.
KROK 2: PIECZEMY CHIPSY
Plasterki warzyw w oliwie i ziołach rozkładamy na blasze wyłożonej pergaminem lub papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do temperatury 160°C.
KROK 3: PODAJEMY CHIPSY
Upieczone chipsy odsączamy z nadmiaru oliwy na papierowym ręczniku. Podajemy, gdy przestygną.
Prowadzenie zdrowego stylu życia to niełatwe zadanie. Jednym z jego najważniejszych elementów jest zdrowe odżywianie. Początkowo wymaga ono czasu, zaangażowania i motywacji. Warto jednak spróbować, ponieważ podziękuje nam za to nasze zdrowie, uroda i sylwetka. A oto moje pomysły, aby ułatwić Wam zdrowy styl życia:
UŻYWAJ ZAMRAŻARKI
Mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania żywności, dzięki której zachowuje się najwięcej wartości odżywczych świeżego produktu. Żeby nie zaskoczył Cię brak pomysłu i produktów na obiad, kupuj mięso, warzywa, owoce i mroź. Zaoszczędzisz więcej czasu.
PLANUJ I REGULARNIE RÓB ZAKUPY
Poza oszczędnością czasu zyskujemy coś jeszcze cenniejszego, zdrową dietę. Kiedy mamy zaplanowane posiłki i zakupione produkty, jest dużo mniejsza przestrzeń na niekontrolowane zachcianki.
NIE RÓB ZAKUPÓW, GDY JESTEŚ GŁODNY
Silną wolą należy się wykazać już na zakupach. Wszystko wyda się potrzebne: może wpadną goście albo przyda się w szafce na czarną godzinę… Dużo trudniej będzie ją mieć w domu, kiedy niezdrowe przekąski będą wołały nas z półek w kuchni.
CZYTAJ ETYKIETY MĄDRZE!
Z pomocą przychodzą tu aplikacje na telefon, które podpowiadają, czy dany produkt wrzucić do koszyka, czy raczej sobie odpuścić.
GOTUJ NA KILKA DNI
Najczęstszą wymówką przeciwko zmianie stylu życia, jest brak czasu na gotowanie.Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków to najprostsze jest gotowanie na kilka dni. Dania, takie jak zupy, ale także wiele innych, możesz przechowywać w lodówce nawet przez 5 dni.
Podczas zdrowej diety powinieneś stosować produkty takie jak:
owoce
warzywa
wyroby pełnoziarniste
kasze, ryże, owies
chude mięsa
ryby
jaja
produkty naturalne, nieprzetworzone
zdrowe tłuszcze np. orzechy, oliwa z oliwek, awokado
ZALETY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA :
lepsze samopoczucie
lepsza kondycja całego organizmu
zwiększoną witalność, dostarczanie produktów bogatych w witaminy
może chronić przed nowotworami, oraz innymi chorobami np. przed miażdżycą, czy przed zbyt wysokim cholesterolem
pomaga podczas odchudzania i w utrzymaniu sylwetki
chroni przed zachorowaniem na cukrzycę
poprawia metabolizm
daje siłę do działań codziennych jak i treningowych zmagań
eliminuje otyłość
poprawia wygląd cery, skóry, włosów
oczyszcza z toksyn
MITY DOTYCZĄCE DIETY:
Wystarczy ćwiczyć, żeby schudnąć
Codzienna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w życiu, niezależnie od tego, czy się odchudzamy czy też nie. Fakty są jednak takie, że żadne ćwiczenia nie pomogą w redukcji masy ciała i poprawie stanu zdrowia, jeżeli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych.
Kolację należy jeść o 18:00
Każdy z nas nieraz spotkał się z mitem, że kolację należy się jeść nie później niż o godz. 18-tej, albo należy zrezygnować z ostatniego posiłku. Takie myślenie jest błędne. Kolacja powinna być pełnowartościowym posiłkiem, natomiast czas jej spożywania uzależniony jest od tego, kiedy faktycznie kładziemy się spać – przyjmuje się, że ostatni posiłek należy jeść 2-3 godziny przed snem. Prawdą jest to, że niektórych potraw i produktów musimy unikać wieczorem, gdyż obciążają one układ trawienny i utrudniają spokojny sen, ale kolacji nie powinniśmy pomijać, czy na przykład zastępować owocami.
Owoce można jeść do woli
Niektórym wydaje się więc, że duża ilość owoców może zastąpić posiłek, albo można je jeść między posiłkami bez ograniczeń. Nie jest to prawda. Owoce należy spożywać z umiarem, gdyż zawierają fruktozę. Mimo że jest to cukier naturalnie występujący w owocach, to jego nadmiar w diecie sprzyja nadwadze. Z tego powodu owoce mogą stanowić dodatek do potraw, czy zdrową przekąskę, ale nie powinny być traktowane jako zapychacz, po który sięgamy za każdym razem, gdy poczujemy, że dopada nas głód.
Ziemniaki są tuczące
Ziemniaki zawierają szereg cennych substancji odżywczych. Wystarczy je jeść gotowane lub pieczone i łączyć z innymi zdrowymi produktami. Mogą chociażby stanowić świetny dodatek do sałatki.
Jedzenie produktów „light” pomoże łatwo schudnąć
Produkty typu „light” reklamowane są jako idealna propozycja dla osób na diecie ze względu na obniżoną ilość cukru lub tłuszczu, albo całkowite wyeliminowanie tych substancji. Prawda jest taka, że te składniki muszą być czymś zastąpione, by produkt nie stracił na smaku. Najczęściej zamiennikami cukru są sztuczne słodziki, które wcale nie sprzyjają odchudzaniu, a wręcz mogą być szkodliwe.
Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada (piątek)
Kaczor Donald, Bolek i Lolek, Kopciuszek, Myszka Miki czy Kubuś Puchatek- to jest właśnie ich święto! W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, rozbudowywaliśmy naszą wyobraźnię, śmialiśmy się, ale także wzruszaliśmy. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto spędzić trochę czasu ze swoją rodziną, tymi najmłodszymi, ale też starszymi. Usiądźmy wtedy przed telewizorami, włączmy ulubione bajki, nasze, naszego rodzeństwa, a nawet też dziadków. Przypomnijmy sobie te wszystkie szczęśliwe chwile, nasze dzieciństwo.
5 listopada to dzień urodzin Walta Disneya. Jak pisałam powyżej, zarówno dzieci, nastolatkowie i dorośli mogą się znakomicie bawić- bajki bowiem są świetnym pomysłem do wspólnej zabawy międzypokoleniowej. Święto niesie nie tylko chęć docenienia bajek
i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, aby zachęcić wszystkich do czytania. Czytanie rozwija wyobraźnię, pamięć, podczas ich oglądania zdobywamy wiedzę na różne tematy, poznajemy nowe słowa i kształtujemy właściwe postawy moralne.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek pomaga wzmacniać więzi rodzinne. Można też zorganizować imprezę tematyczną- wystroić pokój w bajkowe dekoracje i zaprosić gości. Zasugerujcie gościom, aby przebrali się za swojego ulubionego bajkowego bohatera, zorganizujcie wspólne czytanie czy oglądanie bajek. Dobra zabawa gwarantowana!
A tutaj kilka propozycji premier kinowych, które wychodzą w najbliższym czasie:
„Ron Usterka”
„Ron usterka” wytwórni 20th Century Studios i Locksmith Animation to historia Barneya, społecznie wycofanego gimnazjalisty i Rona, jego nowego, chodzącego i mówiącego robota, który ma być jego „Najlepszym przyjacielem z pudełka”. Przezabawne awarie Rona, rozgrywające się na tle ery mediów społecznościowych, wprowadzają ich w pełną akcji podróż, w której chłopiec
i robot odkryją prawdziwą przyjaźń.
„Rodzinka rządzi”
Bracia Templeton – Tim i jego mały braciszek, Ted – stali się dorośli i oddalili się od siebie. Tim ma teraz żonę i jest ojcem. Ted jest prezesem funduszu hedgingowego. Tim i jego żona, Carol (żywicielka rodziny), mieszkają na przedmieściach ze swoją super-inteligentną 7-letnią córką Tabithą i uroczą, małą Tiną. Tabitha ubóstwia swojego wuja Teda i chce stać się taki jak on. Mała Tina ujawnia, że jest – ta-da! – tajną agentką BabyCorp z misją odkrycia mrocznych sekretów szkoły Tabithy i jej tajemniczego założyciela, dr Erwina Armstronga.
Dzięki niej bracia Templeton zjednoczą się w nieoczekiwany sposób i odkryją, co naprawdę ma znaczenie.
„AINBO- Strażniczka Amazonii”
Ainbo dorasta w małej wiosce ukrytej w prastarej części amazońskiej dżungli. Pewnego dnia ze zdumieniem odkrywa, że raj, w którym żyje, jest zagrożony, a jej plemię to bynajmniej nie jedyni ludzie na świecie. Wkrótce Ainbo będzie musiała bronić swego ludu przed chciwością, zniszczeniem i sługami podstępnego władcy ciemności. Kierowana przez ducha zmarłej mamy, mająca za towarzyszy oswojone zwierzęta – pancernika i tapira-obżartucha, Ainbo zrobi wszystko, żeby uratować swych ludzi i ocalić dziewiczą przyrodę Amazonii. Nieoceniona okaże się szczypta magii, pomoc oddanych przyjaciół oraz wsparcie przedwiecznego żółwia Motelo Mama.
„Psi Patrol Film”
Film animowany zrealizowany na podstawie popularnego serialu „Psi patrol”. To opowieść
o bohaterskich pieskach i o chłopcu którzy niosą pomoc potrzebującym.
„Jak rozmawiać z psem”
Olivier ma 12 lat i jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies
o imieniu Henry. Niestety chłopiec nigdy nie wie co kołacze się po głowie zwierzaka, gdy ten do niego szczeka. To się jednak zmieni! Pewnego dnia Olivier przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź.
Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą normalnie rozmawiać. Szybko się okazuje, że ta dwójka ma ze sobą mnóstwo wspólnego, a na pierwszym miejscu jest miłość do naleśników! Za rogiem czyha jednak niebezpieczeństwo – na trop chłopca i jego psa wpadają podejrzani ludzie, którym bardzo zależy na poznaniu tajników telepatycznego eksperymentu. Olivier i Henry ruszają do akcji! Zaczyna się przygoda pełna humoru, zwrotów akcji i wielkiej przyjaźni.
„Hotel Transylwania: Transformania”
Johnny ciągle przejmuje się myślami, że dla swojego teścia nigdy nie będzie idealny ponieważ nie jest potworem. Pomoc Johnn’emu oferuje Van Helsing obiecując, że jego nowy wynalazek zamieni go w potwora. Maszyna jednak wymyka się spod kontroli i kiedy Johnny staje się potworem, Drac
i jego potworni kumple zamieniają się w ludzi. Johnny pokochał życie potwora, jednak Drac nie czuje się dobrze pozbawiony swoich mocy. Wszyscy muszą połączyć siły i odnaleźć lekarstwo zanim będzie za późno na odmianę. Z pomocą Mavis i innych przyjaciół wyruszają w podróż
po świecie, aby znaleźć sposób na powrót do normalności.
„Pszczółka Maja: Mały wielki skarb”
Wiosna nie zdążyła się jeszcze na dobre rozpocząć, a Maja i Gucio już wyruszają z ula w poszukiwaniu przygody. Napotkany na łące tajemniczy wędrowiec powierza im opiekę nad magiczną złotą pestką, którą mają dostarczyć do pałacu na Sekretnym Wzgórzu. W tak niebezpieczną misję najlepiej zabrać zaufanych kompanów. Maja i Gucio proszą więc o pomoc nieustraszonych mrówczych wojowników Zenka i Gienka. Dzielna drużyna rusza w drogę, nie mając pojęcia, że ich tropem podąża cały wachlarz typów spod ciemnej gwiazdy: chciwi łowcy nagród, tajni wysłannicy obcych łąk i zwykłe skrzydlate opryszki. Na dodatek wkrótce okaże się, że pestka tak naprawdę jest jajkiem, z którego wykluje się mała sympatyczna, ale nieco nieogarnięta mrówka.
„Nasze magiczne Encanto”
„Nasze magiczne Encanto” opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście – w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją.
„Clifford.Wielki czerwony pies”
Ośmioletnia dziewczynka, Emily Elizabeth marzy o tym, aby jej maleńki, czerwony szczeniak urósł i był silny, nie spodziewa się jednak, że budząc się pewnego ranka znajdzie wielkiego psa w swoim małym mieszkaniu w Nowym Jorku. Emily za wszelką cenę chce, aby ukochany zwierzak został z nią. Postanawia znaleźć czarodzieja, który, przywróci Clifforda do normalnego rozmiaru. Na poszukiwania udaje się ze swoim wujem Caseyem i szkolnym kolegą Owenem. Clifford wzbudza powszechne zaciekawienie. Przyciąga również uwagę złego naukowca, który chce aby Clifford został jego psem.
Mam nadzieję, że kilka z moich propozycji spędzenia tego dnia spodobają Wam się.