Świat seriali 2019

W roku 2019 mieliśmy okazję oglądać dalsze części wielu popularnych tytułów. Niebawem czekają na nas dwa tygodnie zimowego odpoczynku, podczas których będziemy mieli więcej wolnego czasu. Być może przeznaczymy go do nadrobienia serialowych zaległości. Przedstawiam Wam recenzje kilku wybranych ekranizacji, do których warto zajrzeć 🙂

„CZARNOBYL”

Ten pięcioodcinkowy miniserial  HBO przybliża nam historię katastrofy reaktora jądrowego z 1986 roku. Z zapartym tchem śledzimy panikę, niedowierzanie i lekceważenie naukowców. Zrekonstruowane wydarzenia oglądamy z napięciem i strachem, pomimo tego, że znamy zakończenie historii. Zaletą produkcji są piękne kadry, wiernie odwzorowane historyczne postaci i oschły klimat. Dziwić może fakt, że pomimo znikomej kampanii reklamowej, serial odbił się ogromnym echem, bowiem po porażce finałowego serialu „Gry o tron” jest on nazywany przez sporą grupę odbiorców najlepszą produkcja HBO. „Czarnobyl” rozpoczął duży trend marketingowy poruszający temat ukraińskiej tragedii: od wielu filmików na YouTube, poprzez bestsellerowe książki, do zwiększenia liczby turystów odwiedzających Strefę Wykluczenia.

„DARK”

Niewiele zmieniło się w tym niemieckojęzycznym serialu względem pierwszego sezonu. „Dark” nadal zachwyca nienaganną muzyką, wyjątkowym klimatem i zadziwia gęstą, wielowątkową fabułą. Bohaterowie poruszają się w czasie w odstępie 33 lat, poszukując odpowiedzi na pytania zadane w pierwszej serii. Podejmowane wątki wydają się być domkniętymi, ale zaraz zaskakują nas nową komplikacją. Serial wciąż zaskakuje i trzyma w napięciu do ostatniej sekundy.

„STRANGER THINGS”

Po nieco wtórnym drugim sezonie, ten najnowszy zauroczył fanów świeżym spojrzeniem na grupkę dzieciaków z Hawkins. Kolejny sezon ST opowiada o dalszych losach paczki nieustraszonych nastolatków żyjących w kolorowych latach 80. Z biegiem czasu, ekipa zdążyła wydorośleć, stąd w serialu pojawiają się też dojrzalsze wątki. 

Głównym miejscem spotkań młodzieży stało się nowo wybudowane centrum handlowe. To w nim bohaterowie spędzają sporą część wakacji oglądając filmy w kinie i zajadając się w strefie gastronomicznej. Okazuje się, że za sukcesem cukierkowej galerii handlowej kryje się mroczna tajemnica, którą przyjaciele będą zmuszeni rozwikłać.

„PRZYJACIELE”

Dzięki jubileuszowi 25-lecia wyemitowania pierwszego odcinka „Przyjaciół” nastąpiło ponowne zafascynowanie tym najpopularniejszym sitcomem na świecie. 

Oglądając go stajemy się obserwatorami perypetii grupki młodych dorosłych: Moniki, Rachel, Phoebe, Rossa, Chandlera i Joeya. Prowadzą oni bogate w romanse i ciekawe przygody, momentami surrealistyczne życie, rozbawiając tym samym widzów wciąż niegasnącym humorem. Fenomen serialu można oprzeć na marzeniach widzów, aby stać się tymi młodymi nowojorczykami.

Starsi fani serii z nostalgią mogą wspominać „Przyjaciół”, fascynując tym młodszą część widowni, która spotkała się z nimi po raz pierwszy. Wznowiono emisję w telewizji, wzrósł także popyt na produkty z motywem „Przyjaciół” – sieciówki zasypały nas koszulkami, skarpetkami, kubkami i grami. Chodzą nawet pogłoski o nowym, specjalnym odcinku, który ma zagościć na platformie HBO.

„PEAKY BLINDERS”

Piąty sezon tego brytyjskiego serialu rozpoczyna wspomnienie krachu na giełdzie nowojorskiej – ,,czarnego czwartku” z roku 1929. Dotyka on też głównych bohaterów: biznesmenów panujących w międzywojennym Birmingham – rodzinę Shelby. 

Bossem w tym familijnym układzie jest Thomas Shelby – wybitna postać z idealnie dobranym aktorem Cillianem Murphy. Jest on bezwzględnym przedsiębiorcą. W tym sezonie wykorzystuje swoją siłę perswazji udzielając się jako polityk. W międzyczasie próbuje także opiekować się swoimi dziećmi. Wyraźnie zmaga się z powojennymi problemami psychicznymi, które zagłusza używkami. W dość zgranej dotąd intrygującej rodzinie Shelby we znaki dają się indywidualne wymagania poszczególnych osób, co prowadzi do poważnych konfliktów. 

„Peaky Blinders” zachwyca pięknymi kostiumami i rockową muzyką. Obfituje w dobrze napisane postacie: braci Thomasa również działających w spółce i wpływowe kobiety – ciotkę Thomasa, siostrę i szwagierki.

“WIEDŹMIN”

Adaptacja bestsellerowych książek Andrzeja Sapkowskiego zrealizowana przez Netflixa zagościła na platformie pod koniec grudnia. Pierwszy sezon opowiada o inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Królestwa Północy i towarzyszących temu wydarzeniach z Wiedźminem Geraltem w roli głównej. Zdania widzów są podzielone – szczególnie niektórzy wierni fani sagi znający już przygody Gerlata z Rivii są zawiedzeni.

Dobrze dobrane role: powściągliwy Geralt, energiczny Jaskier, przebojowa Yennefer, niewinna Ciri, przykuwające wzrok efekty specjalne, świetne sceny walki, piękna słowiańska muzyka – to wszystko złożyło się na międzynarodowy sukces “Wiedźmina”. Szczególny humor i archaizmy wyraźnie obecne w oryginale zostały zachowane w polskim tłumaczeniu serialu. Możemy nacieszyć się też fachowym dubbingiem w wykonaniu m. in. Michała Żebrowskiego w roli Geralta.

Autor: Ania Bielecka

Korekta: Renata Łabędź

Źródła fotografii: netflix.com imdb.com

Posted in Artykuły.