Rozmowa Kwalifikacyjna

Każdy z was zapewne zastanawiał się jak będzie wyglądała wasza pierwsza rozmowa o pracę i jak najlepiej byłoby się do niej przygotować.

Mogę was rozczarować tym, że trudno jest to przewidzieć, gdyż w różnych przedsiębiorstwach są różni pracodawcy, którym może zależeć na różnych umiejętnościach, a co za tym idzie – mogą zadawać zupełnie różne pytania.

Jednak po co się na wstępie zniechęcać? Mam dla was dobrą wiadomość, a mianowicie są to czynniki, na które KAŻDY pracodawca zwraca uwagę i do których można się odpowiednio przygotować. Najlepiej zrobić to tak, by wzbudzić u pracodawcy nie tylko poczucie zaufania co do naszej osoby, ale także pokazać kompetencje i styl, wyróżniające nas  na tle innych kandydatów na stanowisko o tę pracę. Pamiętajcie, pracodawca to nie surowy gnom, którego trudno jest przekonać do jakiejkolwiek idei czy osoby, trzeba po prostu obrać odpowiednie opcje, dzięki którym będzie miał pewność, że jesteśmy najlepszymi kandydatami właśnie na to stanowisko.

 

  1. Co najlepiej ze sobą wziąć?

Najlepiej zaopatrzyć się w to, czego mogą oczekiwać w danym przedsiębiorstwie, np.

CV (Curriculum Vitae) czyli nic innego jak własny życiorys. W szkole z pewnością poznacie tajniki tworzenia dobrego CV, albo macie te lekcje już za sobą, więc opowiem o głównych jego punktach. Uczyliście się już, jak stworzyć dobre, profesjonalne CV, więc przytoczę to w ogólniejszym stopniu.

Życiorys powinien składać się z : danych osobowych, wykształcenia, doświadczenia zawodowego, szkoleń i kursów, umiejętności oraz zainteresowań, a także zdjęcia. Należy pamiętać również, że nie może być to obraz z wakacji, ale profesjonalna fotografia.

Oczywiście jeśli chcemy się wyróżnić na tle innych, powinniśmy mieć także innowacyjne CV.

Przytoczę pewien ciekawy przykład o CV, które BARDZO wyróżniało się na tle innych. Otóż pewien mężczyzna siedząc na kanapie w swoim pokoju, rozmyślał jak stworzyć dobre CV. Efekt końcowy jego przemyśleń był taki, że swój życiorys umieścił na wielkim prześcieradle, które wystawił za okno. Możemy sobie pomyśleć – To się dopiero nazywa kreatywność. Oczywiście mężczyzna dostał daną pracę.

Oto kilka polecanych stron, dzięki którym można zrobić dobre CV:

  • Rezumey.pl
  • Craft CV
  • Creator CV
  • Visual CV
  • InterViewMe

 

Najważniejsza rada:

Nie kłamcie w CV!

Pewna kobieta umieściła w swoim CV umiejętność języka francuskiego. Pracodawca, żeby to sprawdzić zadzwonił do niej w towarzystwie tłumacza tegoż języka, aby upewnić się, czy kobieta rzeczywiście posiada wspomnianą wyżej umiejętność. Przy okazji chciał sprawdzić na ile może ufać kandydatce.

Niestety informacja o umiejętności mówienia po francusku była nieprawdziwa i pracodawca zrezygnował z jej kandydatury.

List motywacyjny

Jest to z pewnością dokument, w którym o wiele szerzej opisujemy nas niż w CV, przez co możemy bardziej szczegółowo pokazać pracodawcy, że nasza osoba jest warta uwagi i przemyśleń.

 

Czego należy unikać?

  • nierównych akapitów,
  • różnej wielkości czcionki,
  • nieładu w zdaniach,
  • braku elementów przyciągających uwagę.

 

Więc co zawrzeć w tym dokumencie?

Starajcie się, by myśli i układ zdań w nim, nie były neutralne, czyli takie, które z pewnością będą się powtarzać w listach Twojej ,,konkurencji”. Pamiętajcie, że wasze ma się wyróżniać.

Starajcie się rozpocząć i zakończyć zdaniami, które pokażą pracodawcy, dlaczego warto was zatrudnić:

  • wyjaśnijcie powody, dla których warto przyjąć Cię na to stanowisko,
  • pochwalcie się swoimi osiągnięciami,
  • zawrzyjcie, dlaczego wybrałeś/aś właśnie tę firmę,
  • oczywiście, umieśćcie swoje dane.

 

Portfolio – to nic innego jak nagromadzone przez was prace, projekty zawodowe waszego autorstwa. Wybierzcie więc spośród nich te, które według was są najlepsze i dołączcie do reszty dokumentów.

 

  1. Pytania, które prawdopodobnie padną na rozmowie kwalifikacyjnej:
  • Dlaczego mamy Pana/Panią zatrudnić?
  • Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
  • Dlaczego właśnie na to stanowisko Pan się zdecydował?
  • Proszę opowiedzieć coś o sobie? – Tutaj pracodawca z pewnością będzie miał na myśli Wasze słabe i mocne strony. Może też zapytać wprost o wasze wady i zalety
  • Co by Pan zrobił z kawałkiem nici i klamrą? – Gdy usłyszymy to pytanie, zastanawiamy się ,,Po co to? Czy to ma jakiś związek z pracą? Z Rozmową kwalifikacyjną?” Otóż mogę powiedzieć ci, że ma. W ten sposób pracodawcy sprawdzają Twoją kreatywność, która być może na danym stanowisku pracy będzie Wam potrzebna. Lecz jeśli sądzicie, że jesteście wystarczająco kreatywni, nie ma się czego obawiać, z pewnością szybko wymyślcie odpowiedź, która mogłaby zaskoczyć rekrutera, bo co można zrobić z kawałkiem nitki i klamerką?
  • Ile chciałby Pan/Pani zarabiać – to pytanie jest podchwytliwe, nie powinniśmy wycenić swojej pracy zbyt nisko, ale także należy uważać na wygórowane propozycje pensji. Oczywiście nie liczymy tu awansów, mam bardziej na myśli kwotę początkową. Co w takiej sytuacji warto zrobić? Poproś.

 

  1. Mowa ciała

O mowie ciała można mówić bez końca. Gesty, mimika, ton głosu, postawa – wszystko to ma istotny wpływ jak postrzegają nas ludzie. Gdy widzimy kogoś pierwszy raz, zawsze zwracamy uwagę na wygląd, ubiór, czy jest ktoś zadbany czy też nie.

Dopiero później dochodzą elementy takie jak głos, możliwe cechy charakteru.

W rozmowie kwalifikacyjnej wystarczy tylko popracować nad pierwszym wrażeniem.

Wyobraźcie sobie, że siedzisz już na krześle naprzeciwko swojego pracodawcy. Zastanówcie się jaką pozycję przyjmiesz. Czy będziecie zbyt zestresowana/y, by dać po sobie to poznać, a tym samym siedzieć sztywno, czy będziesz czuć się tak ,,luzacko”, że wygodnie usiądziesz na fotelu z wyciągniętymi nogami do przodu?

Z pewnością żadna z tych pozycji nie jest odpowiednia. Więc jaka?

Jeśli chcecie wywrzeć na pracodawcy dobre, pierwsze wrażenie najlepiej zastosować się do poniższych reguł, by w praktyce nie popełnić tych małych, jednak bardzo istotnych błędów.

  1. Przed spotkaniem

Trzeba dobrze zapoznać się z ofertą pracy. Przed pójściem na rozmowę warto także przeczytać o danym przedsiębiorstwie, czym się zajmuje, a także jakie są stanowiska.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy oceniani zaraz przy wejściu do pomieszczenia.

Powinniśmy kroczyć pewnym krokiem, z lekkim uśmiechem, przywitać się uściskiem dłoni i zaraz na początku się przedstawić. Musi być to wykonane płynnie, bez większego wymachu dłoni. Dłoń także nie może lśnić potem, ponieważ to świadczyłoby o zdenerwowaniu, a przecież zależy nam na tym, by tego nie okazać.

  1. Ułożenie, mimika, postawa i gesty

Nasza postawa nie może być zbyt zamknięta, bo świadczyłoby to o naszej niechęci do danej pracy.

Należy też uważać na mięśnie, by nie były zbyt napięte.

Przy rozmowie staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, lecz uważaj także by nie był zbyt intensywny. Jeśli będziesz rozglądać się na boki, może to zostać odebrane jako brak pewności siebie, zniecierpliwienie i znowu niechęć.

Przede wszystkim uśmiechnij się! Trzeba być pozytywnie nastawionym, a co bardziej świadczy o tym, niż szczery uśmiech?

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszam na stronę:
https://www.employear.com/rekrutacja/rozmowa-kwalifikacyjna

Autor: Karolina Możdżeń

Grafika: Rafał Drobczyński

Źródła:

https://interviewme.pl

http://www.praca.pl

Posted in Artykuły.

Dodaj komentarz