O kreatywności i leczeniu poprzez sztukę

Arteterapia, znana na całym świecie, często uważana jest za sposób leczenia dla osób z różnego typu problemami. Nic bardziej mylnego. Sztuka jest dla każdego!

Tworząc, wyrażamy swoje nawet najbardziej skrywane emocje, przedstawiamy uczucia, których nie jesteśmy w stanie zwerbalizować. Arteterapia to nie tylko plastyka, ale również działania z tańcem, muzyką, literaturą, filmem, teatrem – ze wszystkim, co piękne. Obcowanie ze sztuką wszelkiego rodzaju pobudza naszą kreatywność, zdolności ekspresji, a nawet spontaniczność. Dzięki niej możemy lepiej poznać samych siebie, spełnić marzenia, uwierzyć we własne możliwości. Tworząc, doświadczamy oczyszczenia z negatywnych emocji – katharsis. Sztuka leczy naszą duszę i ciało – tworząc odpoczywamy, wyciszamy się, jednocześnie nieustannie się rozwijając.

Jeśli inni mówią, że nie masz talentu, nie możesz się tym przejmować, bo najważniejszy jest sam akt tworzenia, a nie ocena dzieła. Poza tym, który wielki artysta przyznał się przed sobą do własnych zdolności? No właśnie, żaden.

Z leczeniem przez sztukę wiąże się słowo „kreatywność”, którego ostatnimi czasy bardzo często używamy. Jest to sztuka twórczego myślenia – ludzie kreatywni problemy traktują jak wyzwania, znajdują różne rozwiązania. Pokonują wszystkie ograniczenia, potrafią stworzyć coś z niczego, nie boją się wyjścia poza strefę komfortu i co najważniejsze – nie obawiają się porażek. Porażki ich motywują do działania. Kreatywność można rozwijać, jednak są pewne czynniki, jak np. nadmiar obowiązków, stres, niechęć do wychodzenia poza szereg grupy, które skutecznie ją blokują, a blokowana kreatywność = spadek samooceny. W takiej sytuacji trzeba zmienić swoją postawę z biernej na aktywną, zrezygnować z negatywnych emocji powodowanych przez nieustanną samokrytykę, porównywanie się z innymi, robienia czegoś, czego się nie lubi i załóżmy, zacząć czytać książki, uczyć się nowych rzeczy, otaczać się inspirującymi ludźmi oraz, co najważniejsze –  OBCOWAĆ ZE SZTUKĄ W KAŻDEJ MOŻLIWEJ POSTACI!

Sztuka pomaga nam zajrzeć w głąb siebie. Często dzięki niej możemy odnaleźć pasje i zdolności, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Na co jeszcze czekasz? Zrób coś dla siebie. Nieważne, czy jesteś uczniem, nauczycielem, urzędnikiem, ekspedientką czy prawnikiem. Wyciągnij kartkę, weź do ręki ołówek i narysuj pierwszą linię. Stwórz dzieło, którego treść dyktuje nie kto inny, ale właśnie Twoja dusza. Odpocznij. Poznaj świat sztuki, który – choć dostępny dla każdego – jest coraz bardziej odległy. Znajdź siebie. Zasługujesz na to! 

Jeśli jednak wątpisz, czy to dobry pomysł, mam dla Ciebie niespodziankę. Poniżej znajdziesz różnorodne prace plastyczne (wykonane ołówkiem, olejami, akrylami) i fotografie uczennic ZSE, które traktują sztukę jak rozrywkę, a bawiąc się, jednocześnie rozwijają swoją kreatywność. Tak jak napisałam wcześniej, sam akt tworzenia jest najważniejszy!

Hania Paprocka

Karolina Zdrenka

Anita Karasińska

Karolina Możdżeń

Cóż, na pracach niespodzianki się nie kończą. Mam dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci zadbać o Twoją kreatywność. Oto lista:

  1. Zawsze, dosłownie wszędzie noś ze sobą notatnik.
  2. Spróbuj coś napisać – nieważne, czy będzie to wiersz czy opowiadanie. Możesz zacząć od pamiętnika.
  3. Wyłącz komputer i odłóż telefon – te urządzenia skutecznie zabijają kreatywność.
  4. Bądź nieziemski / nieziemska!
  5. Przestań się krytykować.
  6. Rób przerwy – odpocznij od ciągłego stresu, pracy.
  7. Śpiewaj pod prysznicem – to naprawdę pomaga!
  8. Siadaj w ciszy i pij aromatyczną kawę lub herbatę.
  9. Poznaj swoje korzenie!
  10. Słuchaj różnych gatunków muzyki.
  11. Bądź otwarty.
  12. Spędzaj czas z kreatywnymi, inspirującymi ludźmi.
  13. Zadawaj sobie pytania i szukaj odpowiedzi.
  14. Współpracuj z innymi ludźmi – oni nie gryzą.
  15. Nigdy się nie poddawaj.
  16. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!
  17. Pozwól sobie na błędy – nikt nie jest idealny.
  18. Podróżuj, oglądaj nowe miejsca – to daje siłę do działania!
  19. Oglądaj filmy obcojęzyczne.
  20. Podejmij ryzyko, wyjdź ze swojej strefy komfortu.
  21. Staraj się robić to, co Cię uszczęśliwia.
  22. Nie zmuszaj się do niczego.
  23. Regularnie czytaj jakąś część słownika języka polskiego. Poszerzysz zasób słownictwa.
  24. Przestać próbować być ideałem w oczach innych.
  25. Jeśli masz jakiś pomysł, zapisz go w notatniku, który masz zawsze przy sobie.
  26. Dbaj o czystość pomieszczenia, w którym pracujesz.
  27. Baw się.
  28. Bądź sobą, w każdej sytuacji.

Autor: Anita Karasińska

Posted in Artykuły.

Dodaj komentarz