Książkowy świat

W tych czasach zostało bardzo mało ludzi, którzy czytają książki. Młodzież twierdzi, że to przez lektury, które są nudne i ich zniechęcają. Dorośli mówią, że dużo pracują i zwyczajnie nie mają czasu. Ja myślę, że to tylko wymówki. Ludziom zwyczajnie nie chce się wysilić na przeczytanie czegoś innego, niż przymusowa lektura, gazeta lub wiadomości w Internecie. Książki może i nie są popularne, ale na pewno warte każdej sekundy im poświęcanej.

Przykładem książki, która powinna zaciekawić każdego jest „Silver Pierwsza księga snów” autorki Kerstin Gier. Opowiada ona o niecodziennych przygodach nastoletniej Liv. Dziewczyna zawsze przywiązywała dużą wagę do snów; odkąd zamieszkała w Londynie znalazły się w centrum jej zainteresowań. Autorka przedstawiła sny w całkowicie innym świetle.

„(…) Tajemnicze zielone drzwi z klamką w kształcie jaszczurki. Gadające kamienne posągi. Niania z tasakiem ukrytym w schowku na miotły… Tak, ostatnio sny Liv stały się bardzo dziwne.

A szczególnie ten: czterech chłopaków, łacińskie inkantacje, dziwny rytuał w środku nocy. Liv zna tych chłopaków z nowej szkoły – i co dziwne, zawsze gdy spotykają się na jawie, oni wiedzą o niej więcej, niż powinni… Chyba że… śnili ten sam sen, co ona? (…)”

Oto krótki opis książki Kerstin. Jest ona z gatunku fantasy oraz młodzieżowego. Świat przedstawiony w niej jest inny a jednak taki sam jak ten, w którym żyjemy. Mogłoby się wydawać, że wszystko tam opisane dzieje się naprawdę. Autorka bez dwóch zdań ma wielki talent oraz wyobraźnię. Jeśli chcecie zacząć czytać to polecam zacząć właśnie od tej książki. Jeśli wciągniecie się w historię Liv to macie szczęście, autorka pomyślała o fanach i kontynuowała jej historię.

Jeśli jesteś w gronie koneserów książek i uwielbiasz przenosić się do innego świata, to dla ciebie również coś się znajdzie. Na pewno kojarzysz nazwisko Canavan. Jeżeli jednak nigdzie na nie nie natrafiłeś to przybliżę ci w skrócie jej twórczość.„

Trudni Canavan jest autorką między innymi „Trylogii Czarnego Maga”. Jej wyobraźnia nie zna granic a książki mają w sobie to coś, że kiedy już zaczniesz, nie masz ochoty przestać. Miałam tak samo, kiedy czytałam priquel jej trylogii.

W wiosce Mandryn na obrzeżach Kyralii młoda dziewczyna Tessia pomaga swojemu ojcu w pracy uzdrowiciela (…). Chociaż Tessia wie, że Gildia Uzdrowicieli niechętnie przyjmuje w swoje szeregi kobiety, to jednak jest zdecydowana, by pójść w ślady ojca. Niespodziewanie jej życie przybiera zupełnie inny obrót. (…)

Teraz rysuje się przed nią, jako uczennicą Mistrza Dakona, zupełnie nowa i fascynująca przyszłość. Chociaż nauka oznacza długie godziny lekcji i samodyscyplinę, nowe życie oferuje Tesii więcej możliwości, niż oczekiwała. (…)

Tessia przekona się jednak, że wraz z rozmaitymi przyjemnościami i przywilejami talent magiczny niesie ze sobą również trudne obowiązki i ogromną odpowiedzialność. Zaś otaczające ją wydarzenia doprowadzą do wojny między państwami oraz walki magów i wzniecą działania magiczne tak straszliwe, że ich skutki będą odczuwalne przez całe stulecia…”

Z pewnością nie jest to książka dla wszystkich. Jej początek jest trudny do przebrnięcia, osobiście zaczynałam ją pięć razy, zanim udało mi się dojść dalej niż do końca pierwszego rozdziału. Później poszło już z górki i nie mogłam oderwać się od jej kartek a była to moja pierwsza nieprzymusowa książka. Podziwiam Canavan całym sercem za jej wyobraźnie i talent do przedstawiania swojej wersji świata.

Ostatnią książką, którą chce zachęcić ludzi stroniących się od nich jest „Siła trucizny”. Jest to typowa książka fantasy od początku aż do ostatniej części. Czytając ją miałam wrażenie, że autorka włożyła w nią nie tylko wysiłek, ale i serce.

„Król Iksji ginie w krwawym przewrocie. Uprzywilejowana dotąd kasta magów jest skazana na zagładę, a za stosowanie magii grozi śmierć. Nieliczni, którzy przeżyli, muszą ukrywać swoją moc. Teraz krainą rządzi wojskowa dyktatura, na czele której stoi bezwzględny komendant…

Mrok zimnego lochu przeraża Yelenę, która czeka na egzekucję. Nieważne, że zabiła w samoobronie. Prawo Iksji jest surowe – śmierć za śmierć… Niespodziewanie wyrok śmierci zostaje odroczony, tylko los zdecyduje, kiedy się wypełni. Yelena będzie w pałacu testować posiłki samego komendanta, by uchronić go przed otruciem. Szybko jednak odkrywa, że znalazła się w więzieniu bez krat…

Zawieszona między życiem a śmiercią, desperacko walczy o przetrwanie w brutalnym świecie pełnym intryg i kłamstw. W dodatku ku swojemu przerażeniu dowiaduje się, że jest obdarzona potężną magiczną mocą. Jeśli nie nauczy się jej kontrolować i ukrywać, zginie. Tymczasem w Iksji znów wrze i szykuje się kolejna walka o władzę. Wynik tego starcia może odebrać Yelenie resztki nadziei…”

Maria V. Synder po dziś dzień jest moją ulubioną autorką. Niestety aby przeczytać „Trylogię Twierdzy Magów” potrzebny jest tobie e-book. Nie wiem dlaczego w księgarniach nie można dostać wersji papierowej, ale ta trylogia jest w stu procentach watra zakupu e-booka.

Mam nadzieje, że te trzy książki pokazały ci, iż czytanie wcale nie jest obciachowe ani nudne. Dzięki takim wieczorom z książką, możesz odciąć się od problemów realnego świata i na chwile zapomnieć o udrękach życia codziennego.

Mówicie, że nie lubicie czytać, ale czy kiedykolwiek spróbowałeś/aś przeczytać książkę, która wydawała ci się ciekawa z własnej woli? Jeśli nie to skąd wiesz, że nie lubisz czytać? Może po prostu natrafiałeś/aś na książki nie dla ciebie? Możesz mi uwierzyć na słowo, że nawet książkoholicy nie lubią czytać lektur szkolnych, ale czy to ich zniechęca? Oczywiście, że nie! Więc szoruj do biblioteki i spróbuj, to nie boli.

Autor: Kinga Smukowska

Korekta: p. Gabriela Matczyszyn

Posted in Artykuły.

Dodaj komentarz