Osoby pracujące lub relaksujące się przy komputerze powinny stosować się do zasad tzw. ergonomii pracy. Nadmierne zaniedbania w tej kwestii prowadzą do kłopotów z kręgosłupem, pogłębieniem wad wzroku lub zespołu cieśni nadgarstka, co można wyleczyć jedynie operacyjnie.
Większość osób preferuje wygodny fotel, który powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i łokci. Ważne znaczenie ma także wysokość blatu oraz zachowanie odpowiedniej odległości od monitora. Wysokość biurka powinna być regulowana w zakresie co najmniej 60-82 cm, tak by jego powierzchnia znajdowała się na wysokości łokci lub nieco wyżej. Oparcie krzesła powinno dać się odchylić co najmniej o 15 stopni. Na zmniejszenie zmęczenia wpływa także podnóżek. Kolejna sprawa to monitor lub dwa, ponieważ jak wykazały badania wykorzystanie więcej niż jednego wyświetlacza powoduje wzrost wydajności o 10-15% oraz zmniejsza liczbę popełnionych błędów o 33%. Ważne jest, żeby każdy z nich znajdował się w odległości co najmniej 60 cm od oczu. Do tego powinny mieć matową matrycę, którą należy umieścić nieco poniżej poziomu oczu. Takie ustawienie wspomaga naturalny proces ich nawilżania, zapobiega wysuszaniu. By było to możliwe monitor musi być wyposażony w odpowiednią podstawę, dzięki której będziemy mogli regulować wysokość matrycy. Porządny monitor to nie tylko świetnej jakości obraz. Ważna jest regulacja wysokości i jego nachylenia, natomiast obrót w pionie umożliwia wygodną pracę nad długimi dokumentami np. w Internecie.
Badania wykazały, że wyeliminowanie czynników powodujących zmęczenie oczu, prawidłowa postawa oraz regularne przerwy mogą zwiększyć efektywność pracy aż o 12,5% – dodatkowa godzina każdego dnia!
Zasady, których należy przestrzegać przy komputerze:
- Należy utrzymywać kręgosłup w pozycji prostej, co ochroni nas przed różnymi schorzeniami kręgosłupa.
- Kilkuminutowa przerwa po każdej godzinie pracy jest bardzo ważna.
- Nie należy zapominać o odpowiedniej odległości oczu od ekranu, a stóp od siedziska.
- Jeżeli spędzamy przy komputerze wiele godzin, powinniśmy aktywnie wypoczywać.Autor: Karolina Możdżeń
Korekta: Anita Karasińska
Źródła: http://pracujkomfortowo.pl
https://budomi.pl/rodzaje-ergonomii/ – zdjęcie