W poszukiwaniu pracy

 

Zapewne zastanawiasz się, zwłaszcza będąc w klasie maturalnej, jak będzie wyglądać Twoja przyszła praca. A może masz już wygórowane oczekiwania, którym chciałbyś sprostać lub marzenia czekające na ich spełnienie?

Możliwe, że już odkryłeś swoje powołanie i czujesz się w stu procentach gotowy do uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej do swojej idealnej pracy – gratuluję.

Natomiast jeżeli jeszcze go nie znasz i chcesz sprawdzić się w takiej czy innej pracy, to istnieje wiele ciekawych sposobów, aby Twój potencjalny pracodawca dobrze rozpatrzył przesłane CV.

Przede wszystkim, musisz pokazać zatrudniającemu, że jesteś gotów dać z siebie wszystko, a owa praca Cię usatysfakjonuje i będziesz dawał z siebie wszystko. W końcu pozytywne myślenie liczy się najbardziej, czyż nie?

W tej części artykułu postaram się przekazać Tobie najlepsze porady dotyczące poszukiwania pracy oraz pisania listu motywacyjnego i CV.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

I etap – poszukiwanie ogłoszeń o pracę

W zależności od tego, czego potencjalny pracodawca będzie od Ciebie oczekiwał, musisz postarać się ukazać swą “wyższość” nad innymi kandydatami oraz zrobić na nim dobre wrażenie. I nie mówię tutaj o długiej liście ukończonych kierunków studiów, ciągnącej się przez kilka kartek Twojego CV, bo one, wbrew pozorom, nie są najważniejsze.

Zaczynając od początku: gdzie najlepiej szukać ofert pracy? Zapewne pierwszą myślą, która przychodzi Ci do głowy jest Internet. Warto jednak zajrzeć jeszcze do gazet, ponieważ i tam czają się wcale niemałe ilości ogłoszeń.

Przeglądając kolejne wiersze w oknie swojej przeglądarki natknęłam się również na pojęcie targów pracy. Słyszeliście o nich? Jeżeli nie, to zajrzyjcie koniecznie tutaj:

https://www.employear.com/targi-pracy-2019.html

Przyznam, że bardzo mnie zaciekawiła ta opcja, ponieważ stanowi jeden z najlepszych sposobów na znalezienie dobrej pracy. Jedynym minusem tego typu poszukiwań jest to, że są organizowane w większych miastach, co może stanowić kłopot dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach.

Inną propozycją, która może się dobrze sprawdzić w procesie poszukiwania zatrudnienia są znajomości. Metoda wcale nie najnowsza, ale równie skuteczna. Warto wyrabiać sobie “wtyki” wśród dobrych fachowców, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie i kiedy się one przydadzą. A jednak znajomi chętnie nam pomogą, nieprawdaż? 😉

Znalazłeś już idealną ofertę pracy?

Świetnie! Idziemy zatem napisać CV 🙂

II etap – przygotowanie najważniejszych dokumentów

Wyobraź sobie, że siedzisz na miejscu pracodawcy, który musi przejrzeć dużo CV wysłanych przez kandydatów, ale kompletnie nie masz na to czasu.

Wniosek jest prosty – pisz krótko, zwięźle i na temat!

Jeżeli koniecznie chcesz pochwalić się swoimi osiągnięciami i kwalifikacjami, napisz je tak, by wyróżniały się od reszty. Pracodawca przeglądając Twoje dokumenty nie będzie w stanie ich pominąć wzrokiem, nawet jeśliby chciał. Pamiętaj jednak o tym, że zastosowanie intensywnych kolorów i ogromnych czcionek się tu nie sprawdzi.

Jaką fotografię umieścić w rogu CV? Fotkę z wyjazdu na Malediwy, pod palmami, z miłością swojego życia, czy może z siłowni, by pokazać Twoją męskość i siłę? Jeżeli szukasz pracy modela to owszem, ale niekoniecznie, gdy starasz się o stanowisko biurowe 😉

Najlepiej sprawdzi się tutaj zdjęcie zrobione przez profesjonalnego fotografa, który doskonale wie, jakie parametry zastosować.

Jeśli jesteś żądny większej wiedzy na ten temat, zajrzyj koniecznie w linki poniżej:

 

https://www.employear.com/jak-napisac-cv.html

https://www.employear.com/jak-napisac-skuteczne-cv.html

https://www.employear.com/zdjecie-w-cv-zalaczac-je-czy-nie.html

https://www.employear.com/wzory-cv-ktore-pokochasz.html

Klauzula o ochronie danych osobowych – czym jest?

Najprościej mówiąc, jest to wyrażenie zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych. Stanowi ono bardzo ważny element przesłanego CV, ponieważ bez niej nie można rozpocząć procesu rekrutacji.

https://www.employear.com/klauzula-w-cv.html

Pracodawca może również oczekiwać od Ciebie listu motywacyjnego, którym jest nic innego, jak opis Twojej osoby. Każdy z nas chciałby pokazać siebie z jak najlepszej strony, aczkolwiek są pewne granice. Przede wszystkim, nie powinieneś przedstawiać w nim swoich negatywnych cech, ponieważ wiadomo, że wszyscy ludzie je posiadają. Jak sama nazwa mówi, musisz zmotywować swojego potencjalnego szefa do zatrudnienia Ciebie, a nie go zniechęcić!

Uwaga!

Nie kłamiemy! Nie twierdzę, że chciałbyś to zrobić, jednak gdyby przyszedł Ci ten pomysł do głowy, to odpuść. Nie ma sensu idealizować siebie samego, 

ponieważ i tak w przyszłości wyjdzie to na jaw. Pamiętaj, że pracodawca ma prawo do sprawdzenia poziomu podanych przez Ciebie w CV umiejętności językowych oraz tych, które nabyłeś na kursach i zapewne nie omieszka tego zrobić.

List motywacyjny ma stanowić piękną wizytówkę Twojej osoby, więc pomyśl o tym, jak szczerze dokonać autoprezentacji, by uniknąć potencjalnych “wpadek”.

Tutaj znajdziecie przykładowe wzory listów motywacyjnych oraz inne informacje na ich temat:

https://www.employear.com/list-motywacyjny-anty-wzor.html

https://www.employear.com/wzory-listow-motywacyjnych.html

https://www.employear.com/jak-pisac-list-motywacyjny.html

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i zapraszam na kolejną część, w której poznasz ciekawostki na temat rozmowy kwalifikacyjnej i metod autoprezentacji oraz dowiesz się, jakie są najważniejsze czynniki, na które pracodawca zwróci szczególną uwagę w procesie zatrudnienia!

Artykuł został zrealizowany w ramach współpracy z https://www.employear.com

Autor: Karolina Możdżeń

Korekta: Renata Łabędź

Grafika: https://pixabay.com/pl/

 

Posted in Artykuły.

Dodaj komentarz