Święta Bożego Narodzenia

Jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, które obchodzimy co roku 25 grudnia. Boże Narodzenie jest poprzedzone adwentem – 3 tygodniowym czasem oczekiwania. Każdy z nas wie, że ten okres przepełniony jest silnymi uczuciami i radością. Możemy ten czas spędzić z naszymi bliskimi, dać im poczucie naszej miłości do nich.

Jaka jest geneza tego święta?
Dla wielu z nas Jezus jest ważną osobą, szczególnie dla mnie, ponieważ dodaje mi dużo otuchy i wsparcia w obecnej sytuacji, która panuje na świecie. Od dzieciństwa poznajemy jego historię i wiemy, do jakiego wydarzenia nawiązuje święto Bożego Narodzenia – narodzin Chrystusa naszego Zbawiciela.

Jak celebrujemy Święta Bożego Narodzenia?
24 grudnia to dzień Wigilii – ostatni dzień, w którym wyczekujemy narodzin Chrystusa. Zbieramy się całą rodziną przy jednym stole, gdzie znajduje się tradycyjnie 12 potraw. Przed kolacją dzielimy się z bliskimi opłatkiem i składamy sobie życzenia. Kolejnego dnia – 25 grudnia – świętujemy Boże Narodzenie, a 26 grudnia w Polsce obchodzimy wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijańskiego.

Zwyczaj strojenia choinki
Tradycja ubierania choinki narodziła się w Azji. Stawiono tam drzewa i przyozdabiano papierowymi ozdobami i jabłkami, co miało nawiązywać do biblijnego, rajskiego drzewa. Znanym zwolennikiem strojenia choinki był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Zwyczaj ten szybko rozprzestrzenił się w protestanckich Niemczech.

Zwyczaje świąteczne w innych krajach
Polski zwyczaj łamania się opłatkiem nie jest popularny w Europie. W Hiszpanii dzielą się tak zwanym turronem – przysmakiem z chałwy zawiniętym w opłatek. W Hiszpanii, w święta nie ozdabia się domów choinką, lecz szopką, a Wigilia zaczyna się tuż po pasterce. Po wieczerzy Hiszpanie wychodzą na udekorowane ulice, składają sobie życzenia i tańczą. Hiszpańskie dzieci dostają prezenty dopiero w Święto Trzech Króli.

W Portugalii również główną ozdobą świąteczną jest szopka, często pojawiają się w nich akcenty lokalne. Tradycja strojenia choinek stała się popularna dopiero niedawno. Po wieczerzy Portugalczycy wybierają się na mszę zwaną „Mszą Koguta”. Ciekawą tradycją jest palenie wigilijnego ogniska. Rozpala się je w domowym kominku podczas uczty lub przed kościołem, po pasterce, gdzie można się ogrzać i złożyć życzenia bliskim.

W Grecji okres prezentowy rozpoczyna się 6 grudnia i trwa do święta Trzech Króli. W dniu poprzedzającym Boże Narodzenie dzieci odwiedzają sąsiadów i śpiewają kolędy, a w ramach podziękowania dostają słodycze i suszone owoce. W domach, na stole znajduje się zazwyczaj Christopsomo, jest to bochenek chleba ozdobiony krzyżem, wokół którego znajdują się ozdoby uformowane z ciasta.

Życzenia

Ten wyjątkowy okres świąteczny przynosi nam wiele radości.
Chcielibyśmy życzyć Wam wesołych i spokojnych świąt.
Uczniom – bardzo dobrych ocen oraz bezproblemowej nauki.
Nauczycielom – odpoczynku od pracy i spędzenia cudownego czas ze swoimi rodzinami.
Życzymy wszystkim, by każdy w ten przepiękny czas miał więcej nadziei w to, o czym zawsze marzył. Żeby każdy mógł spędzić ten czas ze swoją rodziną bez konfliktów i w spokoju.
Aby nadchodzący rok był lepszy oraz żeby skończyła się pandemia i żebyśmy wszyscy mogli zobaczyć się w szkole.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
ŻYCZĄ
WSZYSCY CZŁONKOWIE
POSTED

Tekst: Oliwia Zajler

Posted in Artykuły.