Od pasjonatów dla pasjonatów

Adrian Malicki i Jakub Piskulla to pasjonaci fotografii. Swoje dzieła regularnie publikują w Internecie, dzięki czemu zyskują sławę wśród społeczeństwa lokalnego, znajdują odbiorców z całego świata. Zdjęcia uczniów ZSE zaskakują – każde ujęcie jest przemyślane i dopracowane w każdym możliwym aspekcie. Kuba i Adrian nieustannie się uczą i dążą do perfekcji, choć zdają sobie sprawę, że perfekcja jest w stanie zabić każdego artystę, więc muszą znaleźć tzw. złoty środek. A może już go znaleźli? Patrząc na ich zdjęcia, jesteśmy w stanie stwierdzić, że tak.

Oto kilka rad dla pasjonatów fotografii sformułowanych przez Kubę i Adriana:

1) Nie przestawaj fotografować. Szukaj  rozmaitych ujęć metodą prób i błędów. Prędzej czy później trafisz na to lepsze, a może i jedyne ujęcie.

2)  Przyjmuj krytykę na klatę. Nie wszystkie zdjęcia są dobre, czasem nawet najlepszemu trafi się gorszy kadr. Musisz radzić sobie z przyjmowaniem różnych ocen, a konstruktywną krytykę brać pod uwagę.

3) Szukaj „złotego punktu” w kadrze, używaj jego trójpodziału.

Czerwone kropki tzw. ,,mocne punkty” trójpodziału.

Według reguły trójpodziału kadru powinniśmy umieszczać element, który chcemy w kompozycji podkreślić, w mocnym punkcie.

4) Kombinuj z perspektywą. Nie bój się eksperymentować i np. ptaki wodne fotografuj z powierzchni wody. Dzięki odpowiedniej perspektywie zdjęcia wyglądają dużo lepiej, nabierają swojej unikalnej głębi.

5) Nie używaj automatycznych ustawień (tryb Auto). Wybieraj manualne ustawienia lub predyspozycje czasu i przysłony. Naucz się dostosowywać ustawienia do światła w miejscu, w którym fotografujesz.

6) Wykorzystuj otoczenie, światło. Jeżeli masz możliwość wybieraj fotografowanie przy zachodzie i wschodzie słońca. Zdjęcia w tym świetle mają całkiem inny klimat, są bardziej profesjonalne.

7) Staraj się unikać używania lampy wbudowanej. Jej światło spłaszcza zdjęcie. Zainwestuj w mały dyfuzor.

Zdjęcie po lewej zrobione jest z wykorzystaniem wbudowanej lampy błyskowej, zdjęcie po prawej z dyfuzorem

8) Pytaj o rady, czytaj poradniki, książki, poszerzaj swoją wiedzę. To sprawi, że będziesz robić coraz lepsze zdjęcia.

9) Pamiętaj, że mając dobry sprzęt jeszcze nie jesteś fotografem, bo o byciu fotografem świadczą twoje zdjęcia i wiedza.

10) Nie poddawaj się!

Młodzi fotograficy – DO BOJU! Pamiętajcie, że marzenia są po to, żeby je spełniać. To, co będziecie robić i gdzie będziecie w przyszłości, zależy tylko i wyłącznie od Was samych. Ćwiczcie swój warsztat, kształćcie się, proście o rady i przede wszystkim NIE PODDAWAJCIE SIĘ.

Autorzy: Adrian Malicki, Jakub Piskulla

Korekta: Anita Karasińska