Już niedługo, bo za niecałe dwa tygodnie, obchodzona będzie kolejna rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Jest to najwybitniejszy polski kompozytor, doskonały pianista i czołowy przedstawiciel muzyki epoki romantyzmu na świecie, dlatego w dzisiejszym artykule przedstawię Wam jego postać.
Fryderyk Franciszek Chopin urodził się 1. marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Kilka dni później, w pobliskim kościele odbyła się uroczystość chrztu świętego małego Fryderyka. Jesienią jego rodzice, Justyna i Mikołaj, zdecydowali się na przeprowadzkę do Warszawy. Tam zamieszkali w kamienicy na Krakowskim Przedmieściu. Kiedy na świat przyszła siostra Fryderyka, rodzina Chopinów przeniosła się do większego mieszkania służbowego w Pałacu Saskim.
Przygoda Fryderyka z muzyką rozpoczęła się w wieku 4 lat. Wtedy też chłopiec, pod opieką swojej matki, zaczął powoli uderzać w klawisze fortepianu. Kilka lat później rodzice, widząc rodzący się w ich domu talent, zdecydowali się posłać syna na naukę gry do polskiego pianisty Wojciecha Żywnego.
Podczas lekcji Chopin uczony był techniki palcowania i tradycyjnego ułożenia ręki. Fryderyk bardzo chętnie grał utwory znakomitych barokowych kompozytorów, takich jak: Bach, Mozart czy Hummel. Marzył o tym, aby w przyszłości być równie dobrym kompozytorem. Chciał, żeby ludzie o nim kiedyś usłyszeli.
Chłopiec niechętnie odchodził od swojego ukochanego fortepianu. Zdarzały się dni, w których nawet przy nim zasypiał. Dzięki trudnym i wycieńczającym ćwiczeniom już w wieku 7 lat pisał własne kompozycje. Na swoim koncie miał wtedy kilka polonezów. Kariera Fryderyka nieustannie się rozwijała. Nowe utwory, koncerty, zarówno te rodzinne, jak i publiczne, sprawiały, że po kilku miesiącach niepozornego chłopca znała cała Warszawa. Wtedy też Frycek został zaproszony do pałacu Brühla, gdzie wystąpił przed księciem Konstantym.
W 1817 r. ukazał się pierwszy drukowany polonez w tonacji g-moll oraz „Marsz Wojskowy”, który był grywany w czasie ulubionych parad wojskowych księcia Konstantego. Rok później do Warszawy przyjechała rosyjska carowa Fiodorowna, której w darze Chopin postanowił dać swoje polskie tańce.
Życie Fryderyka mijało dość spokojnie. Powstawały nowe utwory, odbywało się coraz więcej koncertów na całym świecie. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 10. kwietnia 1827 roku. Wtedy też umarła jedna z jego sióstr – Emilia. Młody kompozytor nie mógł się z tym pogodzić. W powrocie do normalnego życia pomogła mu muzyka.
Nie minęło pół roku, kiedy to rodzina Chopinów postanowiła po raz kolejny się przeprowadzić. Tym razem miejscem docelowym był pałac Czapskich.
Fryderyk w wieku 20 lat zdecydował się na wyprowadzkę. Postanowił, że 11. października zagra „pożegnalny” koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie, który miał zakończyć jego karierę w ojczyźnie. Miesiąc później opuścił Polskę i dotarł do Francji, w której osiedlił się w przeciągu następnych kilku lat. Pierwszy koncert Chopina na terenie kraju miał miejsce dopiero 26. lutego 1832 roku w salonie Pleyel. Wtedy też polski kompozytor podbił serca mieszkańców Francji.
4 lata później Fryderyk poznał popularną wówczas malarkę – Marię Wodzińską, której kilka miesięcy później się oświadczył. W 1836 r. stała się rzecz niebywała. Rodzice kobiety sprzeciwili się ich związkowi. Powodem była poważna choroba Chopina – gruźlica. Ostatecznie zaręczyny zostały zerwane, a kompozytor zaczął się spotykać francuską pisarką George Sand.
Stan Chopina pogarszał się z roku na rok. Wtedy też George rozstała się z Fryderykiem. Od tego momentu artysta zawiesił swoją działalność muzyczną. Choroba z dnia na dzień robiła ogromne spustoszenie w jego organizmie. 17. października 1849 r. około godziny 2.00 zmarł.
Mimo iż śmierć nadeszła w tak młodym wieku, pozostawił nam bogatą gamę różnorodnych utworów muzycznych: preludia, mazurki, walce, polonezy i niesamowite etiudy. Na jego cześć odbywają się światowe Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich i recitale pod pomnikiem Fryderyka Chopina.
My, Polacy, powinniśmy być dumni z takiej osobowości muzycznej, jaką był Fryderyk Chopin. To postać znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jego utwory są słuchane, grywane i kochane przez wszystkich.
Autor: Natalia Turkowiak
Korekta: Renata Łabędź
Źródło fotografii: https://unsplash.com/