Wakacyjne plany – co warto zwiedzić?

Zbliża się lato, a wraz z nim coraz więcej czasu wolnego. Niebawem wszystkie książki, zeszyty i plecaki odejdą w zapomnienie, ponieważ rozpoczną się wakacje – czas, o którym marzy z pewnością każdy z nas. Rozpocznie się leniuchowanie, wygrzewanie na słońcu, a także podróże – i te małe i te duże. W tym artykule chciałabym przedstawić Wam, Drodzy Czytelnicy, listę miejsc, które warto zwiedzić w Polsce. Zapraszam do lektury!

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze to dwie największe drewniane budowle o funkcjach religijnych w Europie. Obiekty te wzniesione zostały przez ewangelików w drugiej połowie XVII w. za zgodą cesarza Ferdynanda III Habsburga. Ówczesny cesarz Austrii zgodził się na budowę trzech takich budynków, jednakże trzeci kościół znajdujący się w Głogowie spłonął w 1758r.

Zezwolenie Ferdynanda III miało być wyrazem tolerancji religijnej. Jednakże car nie pozwolił, aby świątynie te mieściły się na terenie miasta. W kościołach nie mogło być dzwonnic, a ich budulcem miały być materiały nietrwałe, takie jak drewno, słoma, piasek lub glina. Mało tego- ich budowa nie mogła przekroczyć jednego roku.

Mimo surowych warunków cara, ewangelikom udało się dokończyć dzieła. Kościoły wybudowano
z myślą o jak największej liczbie wiernych (świątynia w Świdnicy może pomieścić około 7500 osób,
a budowla w Jaworze 6000 ludzi).

Odwiedzający mogą zauważyć barokowe elementy obu wnętrz, na przykład ambony, organy oraz ołtarze i polichromie przedstawiające sceny biblijne.

Jaskinia Niedźwiedzia – Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą w polskiej części Sudetów. Uznaje się ją za jedną
z najpiękniejszych w naszym kraju. Powstała na zboczach Góry Stromej, w pokładach marmuru. Odkryto ją przez przypadek w 1966 roku. Korytarze znajdują się na trzech poziomach, łącznie mają długość 2230 metrów.

Podczas badań i poszukiwań jaskini natrafiono na szczątki tysięcy żyjących w plejstocenie zwierząt. Znaleziono kości, między innymi niedźwiedzi, hien oraz lwa jaskiniowego. Odkryto również ślady wskazujące na życie tam człowieka.

Będąc w jaskini podziwiać można piękne okazy stalaktytów i stalagmitów. Jest to miejsce, które
z pewnością zapadnie głęboko w pamięci i zachęci do dalszego zwiedzania.

Pałac w Rogalinie

Rogalin to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Miejscowość
ta słynie z zadziwiająco okazałej rezydencji w stylu późnobarokowym i klasycystycznym. Pałac powstawał w latach 1768 – 1776, z polecenia Kazimierza Raczyńskiego według projektu Johanna Friedricha Knobla.

W pałacu znajduje się zbrojownia, w której można zobaczyć pamiątki zgromadzone po Raczyńskim oraz broń, a także galeria malarstwa i zbiory porcelany. Cały pałac otoczony jest parkiem francuskim, w którym rośnie największe w Europie skupisko starych dębów.

Pałac w Rogalinie to budynek, który powinien się znaleźć na naszej wakacyjnej liście zabytków. Spokój i cisza, a zarazem obcowanie ze sztuką sprawi, że poczujemy się przez chwilę w odległym XVIII wieku.

Już dziś serdecznie zachęcam Was do aktywnego wypoczynku. Do wakacji został niecały miesiąc. Najwyższy czas, aby zacząć planowanie letnich podróży.

Autor: Natalia Turkowiak

Korekta: Renata Łabędź

Źródła informacji:

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

www.polskieszlaki.pl

www.nid.pl

Posted in Artykuły.

Dodaj komentarz