Kto nie lubi podziwiać nocnego bezchmurnego nieba? Chyba nie ma takiej osoby, która w gwieździstą noc nie zatrzymałaby choć na chwilę tylko po to, by delektować się wspaniałym widokiem, jego bezkresem, majestatem. Przysłowiowy Kowalski w momencie, w którym zobaczy trochę gwiazd, trochę galaktyk, trochę mgławic będzie pewien, że o nocnym niebie wie już wszystko. Myślisz, że gwiazdy to jedyne ciekawe zjawisko, które można podziwiać gołym okiem na niebie? Nic bardziej mylnego! Stworzyłem tę serię, byś mógł na własne oczy doświadczyć zjawisk, które dzieją się niemal każdej nocy, a są nieziemskie (zarówno w przenośni, jak i dosłownie)!
Pierwszy artykuł z serii poświęcony jest Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – najszybszemu obiektowi stworzonemu przez człowieka (27 600 km/h), który zmienił wszystko.
Dlaczego akurat ISS? Przede wszystkim, jest to obiekt idealny dla amatora nocnych obserwacji polskiego nocnego nieba. Mimo, iż ma mniejsze magnitudo* od satelit Iridium (o których poświęcony będzie kolejny artykuł), to jest obiektem o wiele łatwiejszym do obserwacji.
Podstawowa różnica między nimi jest taka, że ISS będziesz w stanie obserwować bez przerwy przez nawet ok. 4 minuty, natomiast rozbłysk satelitów Iridium trwa około 10 sekund – robi wrażenie, prawda? 🙂
Wszystko to może wydawać się czymś niezwykle trudnym do wykonania. W rzeczywistości jedyne czego potrzebujesz to:
Około 5 minut wolnego czasu (zakładając, że mówimy to u oglądaniu pełnego przelotu)
Aplikacja ISS Detector na Androida lub iOS-a
goo.gl/Tr5hyD (Google Play)
goo.gl/kp5ZG7 (Apple iTunes)
http://www.isstracker.com/ – strona pomocnicza do określania pozycji ISS
Wszystko przygotowane? Świetnie!
Otwórzmy pobraną aplikację. Wydaje się, że jest tu masa rzeczy i nie wiadomo do czego się zabrać. Zacznijmy od ustawienia naszej lokalizacji (wybrania siatki).
W tym celu kliknij w miejsce wskazane poniżej i pozwól aplikacji na skorzystanie z naszego nadajnika GPS.
Lokalizacja skalibrowana? Teraz więc poprawnie widzisz listę satelit i ISS z podziałem na konkretne dni oraz godziny.
Jak z pomocą tej aplikacji śledzić ISS? Banalnie proste! Czekamy na dzień, w którym będziemy mogli bez problemu podziwiać ISS (potrzebujemy do tego wartości Mag, o której wspominałem wyżej. Program wylicza ją korzystając z wielu czynników, w tym zachmurzenia). Im mniejsza wartość, tym lepiej!
Sezon, gdzie orbita ISS przecina polskie niebo jest mniej więcej od marca do października.
Gdy już nadejdzie odpowiedni dzień i moment, pora przejść na ekran obserwacyjny klikając na interesujący nas przelot.
Teraz, by idealnie skierować swój telefon na punkt, w którym ISS rozpocznie widoczny dla nas przelot nad naszym niebem, wystarczy tak ustawić telefon, aby żółte kółeczko zgadzało się z początkowym. Telefon staje się w tym momencie naszym wskaźnikiem i mówi, w które miejsce należy patrzeć, by dojrzeć przelatujący obiekt.
Na wykresie przelotu obecne są 3 kropki. Pierwsza kropka odpowiada za punkt początku przelotu, środkowa (najważniejsza) za miejsce, w którym dany obiekt będzie dla nas najbardziej widoczny, a ostatnia za miejsce, w którym śledzony obiekt zniknie z pola widzenia (zazwyczaj kiedy ISS zbliża się do ostatniej kropki znajduje się już nad terytorium Ukrainy czy Białorusi).
Kiedy wszystko jest ustawione jak należy, jedyne co pozostało Ci do zrobienia to skupienie się, wytężanie wzroku i dogłębna obserwacja! Pamiętaj, że największe szanse zaobserwowania obiektu będziesz miał, gdy znajdzie się on w pobliżu środkowej kropki, czyli w najlepszym położeniu do tego, by panele słoneczne ISS odbiły światło na tyle słonecznie, byś mógł dostrzec ich blask. Nie przejmuj się więc, że nic nie widzisz, ponieważ nasze ciało niebieskie dopiero co się pojawiło!
Oto, jak wygląda przykładowy przelot z Ziemi:
Oto, jaki widok mają astronauci, którzy przebywają na ISS (transmisja live):
http://www.ustream.tv/channel/iss-hdev-payload
Oto, jak wygląda ISS od środka:
Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do wykonania swojej pierwszej obserwacji!
Wierzę, że wywoła to na Tobie takie samo wrażenie, jakie wywarło na mnie 🙂
Powodzenia!
*Magnitudo – oznacza się nim blask gwiazd i innych obiektów. Im mniejsza wartość magnitudo, tym łatwiej dostrzec obiekt – przykładowo nie będziesz mieć żadnych problemów, by na nocnym niebie dostrzec obiekt o Mag -2, natomiast Mag 0,1 jest niemal niewidoczne.
Autor: Nikodem Rudziński
Korekta: Renata Łabędź