Czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest pałac pamięci i co jest jego zadaniem? Otóż, w skrócie objaśniając tę, pozornie skomplikowaną, istotę rzeczy, jest to pewna technika zapamiętywania, która daje ogromne efekty i rozbudowuje pamięć. Polega na stworzeniu lokalizacji w wyobraźni, w której będą działały skojarzenia.
Nie jest to zbyt skomplikowane, choć sprawia takie wrażenie. Poniżej postaram się sprecyzować dokładniej o co chodzi w tej technice.
Pałacem może być dowolna lokalizacja, przykładowo budynek, tudzież schemat gry komputerowej, droga do pracy lub coś jeszcze zupełnie innego pod warunkiem, że bardzo dobrze to znamy.
Dozwolone jest również samodzielne tworzenie pałacu pamięci, lecz to zajmuje bardzo dużo czasu
i dlatego bardziej preferowane w tym celu jest użycie lokalizacji, którą lubimy i nie jest nam obca.
Budowanie pałacu pamięci
Etapy budowy
Objaśnienia do schematu:
- Miejsce powinno być dość duże, możliwie spójne i rozbudowane, na przykład może to być trasa połączona z inną lub system pokoi w domu.
- Należy wydzielić w niej odrębny notatnik, w którym zawarte będą podręczne informacje. Codziennie, najlepiej wieczorem, powinniśmy usuwać zapisany komunikat, by zrobić miejsce na nowe rzeczy.
- Mają one na celu pogrupowanie informacji według kategorii i specyficznego zagadnienia.
- Podaje się do istniejącej konstrukcji charakterystyczne punkty – „haki”, na których wiesza się skojarzenia. Pozwala to zachować precyzyjną strukturę informacji.
Porady:
- zawieraj jak najwięcej informacji na jak najmniejszej powierzchni,
- nie musisz ograniczać się do jednego pałacu pamięci.
Autor: Karolina Możdżeń
Korekta: Renata Łabędź