Kreatywność jest zwykle określana mianem twórczości, nowych idei, koncepcji, która prowadzi do oryginalnych i pomysłowych rozwiązań.
Pojęcie to, kojarzy się z innowacyjnością, designem, tudzież projektowaniem graficznym.
Niesie to za sobą wiele korzyści. Kreatywny człowiek wyróżnia się oryginalnością, niesamowitą płynnością wykonywanych działań, elastycznością w pracy. Umiejętnie patrzy na świat z różnych punktów widzenia. Często podejmuje również ryzyko, praktykuje samorozwój, ma mnóstwo pomysłów na minutę i łatwo komunikuje się z ludźmi, dzięki czemu nie ma większych problemów w pracy w zespole. Potrafi efektywnie wykorzystywać przekazane mu informacje.
Kto nie chciałby być właśnie takim człowiekiem?
Jeśli jesteś kreatywny, z pewnością o wiele łatwiej radzisz sobie z danymi zadaniami, a nowe i różnorodne koncepcje przychodzą Ci bezproblemowo.
Wniosek nasuwa się jednoznacznie– kreatywność ma same plusy.
Kilka mitów o kreatywności:
- Tylko osoby z wysokim IQ są kreatywne – nie ma takich badań, które potwierdzą, że inteligencja jest potrzebna do tego, by być kreatywnym.
Przykład:
Z danych źródeł wynika, że wielu artystów, poetów, kompozytorów mieli przeciętny poziom inteligencji.
- Kreatywność może być tylko wrodzona, nie można się jej nauczyć – może ją rozwijać KAŻDY, nawet najmniej ogarnięty człowiek świata! Wystarczy odpowiednio rozwijać i budować swoje kompetencje i umiejętności.
- Kreatywność nie jest uzależniona od wieku, pochodzenia czy inteligencji. Jedynie co może Ciebie ograniczać w twórczym myśleniu to blokady i błędne przekonania, które najprawdopodobniej sam sobie ustalasz. Być może, właśnie w pewnym stopniu ogranicza Twoje działanie. Jeśli nie masz takich blokad lub je usunąłeś to trzymaj tak dalej!
Według mnie, w dzisiejszych czasach, kreatywność jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności. Pracodawcy bardzo cenią tę umiejętność. Przyda się ona na pewno na naszej ścieżce zawodowej lub po prostu w życiu codziennym.
„Kreatywność to tworzenie nowej jakości”, a więc jeśli chcesz więc być kreatywny – DZIAŁAJ!
Autor: Karolina Możdżeń
Korekta: Renata Łabędź
Źródło informacji: http://www.eioba.pl