O pracy programisty

Cześć. Nazywam się Radek i chodzę do trzeciej klasy technikum informatycznego. Programowaniem, a w szczególności tworzeniem stron internetowych, interesuję się od około dwóch lat. Mam sporą wiedzę na ten temat, którą chętnie się podzielę. W tym artykule przybliżę Wam jak wygląda praca programisty.

Zadania programisty

Najwięcej czasu zajmuje zwykle pisanie kodu. W tym programista musi wykazywać się kreatywnością i cierpliwością, gdyż na co dzień spotyka go wiele problemów. Czasem do ich rozwiązania potrzeba kilku godzin poszukiwania błędów, przeczesując kod linijka po linijce, wizytując fora dla programistów, a także szczegółowo zapoznając się z dokumentacją danej technologii. Pomocne jest również skorzystanie z porady bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. To ostatnie jest szczególnie ważne dla początkujących developerów (tak inaczej nazywa się programistów), gdyż znacznie przyspiesza proces nauki. 

Programista ma także inne obowiązki, takie jak:

  • uczestniczenie w codziennych spotkaniach z osobami z tego samego projektu, w których każda opowiada o tym, co robiła poprzedniego dnia, z jakimi trudnościami się spotkała i co będzie robiła w ciągu najbliższych godzin,p
  • pomaganie swoim koleżankom i kolegom z pracy w razie potrzeby (szczególnie, jeśli ma się większe doświadczenie),
  • code review – ocena kodu innych programistów, podczas której można wyłapać błędy, poprawić czytelność kodu i dać autorowi feedback, co znacznie przyspiesza proces wymiany wiedzy między developerami; oczywiście wymaga to wiele czasu, dlatego ta praktyka jest stosowana w niewielu firmach z powodu napiętych terminów. 

Ponadto programiści mający dłuższy staż są zachęcani do udziału w spotkaniach z klientami, podczas których pomagają im wybrać najbardziej optymalne technologie dla ich aplikacji, relacjonują przebieg projektu oraz szacują ilość czasu potrzebnego na jego ukończenie

Istnieje też stanowisko  team leadera, który, oprócz kodowania, „opiekuje się” mniej doświadczonymi programistami. Śledzi ich postępy, motywuje i dba o przyjacielską atmosferę w zespole. Po uzgodnieniu z podopiecznymi wyznacza im zadania i kierunek rozwoju na najbliższe miesiące oraz decyduje o awansach.

Mile widziana jest obecność na firmowych eventach, podczas których można lepiej poznać ludzi z firmy i wymienić się wiedzą, na przykład w postaci prezentacji.

Jak widzicie, programista musi posiadać wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Bez nich miałby trudności z dogadaniem się z innymi, co spowodowałoby, że atmosfera w pracy nie sprzyjałaby dalszemu rozwojowi projektu. 

Czy programista może pracować w domu?

Tak. Liczba firm oferujących możliwość pracy zdalnej cały czas rośnie. Jest to bardzo wygodna opcja szczególnie dla programistów mieszkających bardzo daleko od swojej firmy lub takich, którzy muszą spędzić dużo czasu na staniu w korkach, aby do niej dotrzeć, a także dla osób nielubiących tłoku w biurze.

Wbrew pozorom, taka praca nie sprawia problemów w kontaktowaniu się z resztą zespołu i klientami, gdyż istnieje wiele aplikacji pozwalających na łatwą organizację komunikacji z innymi.

To już wszystko w tym artykule. Zainteresowanych serdecznie zapraszam na mojego bloga, na którym opisuję moją przygodę z kodowaniem 🙂

 

Autor: Radosław Mikrut

Korekta: Renata Łabędź

Miniaturka: Filiberto SantillánUnsplash

Posted in Artykuły.